Membership

Constituency # GFC reps Representative Term End Alternate
Agricultural & Resource Economics 1 Farhed Shah 6/30/2017 Charles Towe
Allied Health 1 Valerie Duffy 6/30/2018 Judith Brown
Animal Science 1 Mary Anne Amalaradjou 6/30/2018 Cindy Xiuchun Tian
Anthropology 1 Daniel Adler 6/30/2017 Natalie Munro
Art & Art History 1 Judith Thorpe 6/30/2019 Janet Pritchard
Biomedical Science 3 Lawrence Klobutcher 6/30/2018
Lynn Puddington 6/30/2019 Stephen Crocker (term end 6/30/17)
Hector Aguila 6/30/2017
Business 2 Zeki Simsek 6/30/2018 Sulin Ba
Gary Powell 6/30/2017
Chemical & Biomolecular Engineering 1 Ranjan Srivastava 6/30/2018 Georgios Bollas
Chemistry 1 Michael Smith 6/30/2017 William Bailey
Civil & Environmental Engineering 1 Timothy Vadas 6/30/2017 Jeong-Ho Kim
Communication 1 Mark Hamilton 6/30/2017 David Atkin
Computer Science & Engineering 1 Steven Demurjian 6/30/2017 Laurent Michel
Curriculum & Instruction 1 Mary Anne Doyle 6/30/2016 Douglas Kaufman
Dental Science 1 VACANT 6/30/2018 VACANT
Dramatic Arts; Digital Media 1 David Stern 6/30/2017 Michael Chybowski
Ecology & Evolutionary Biology 2 Pamela Diggle 6/30/2018
Mark Urban
Louise Lewis 6/30/2019
Economics 1 Subhash Ray 6/30/2019 Mikhael Shor
Educational Leadership 1 Casey Cobb 6/30/2019 Laura Burton
Educational Psychology 1 Dorothy McCoach 6/30/2018 Ronald Beghetto
Electrical Engr; Biomedical Engr. 1 Qing Zhu 6/30/2018 Ki Chon
English 2 Gregory Semenza 6/30/2018
Victoria Smith (term end 6/30/18)
Charles Mahoney 6/30/2019
Geography 1 Chuanrong Zhang 6/30/2018 Carol Atkinson-Palomba
Geological Sciences 1 Andrew Bush 6/30/2019 Lisa Boush
History 1 Peter Zarrow 6/30/2019 Mark Healey
Human Development & Family Studies 1 Kari Adamsons

*Edna Brown substituting while Kari on sabbatical fall 2016

6/30/2017 Rachel Tambling
International Studies 1 Cyrus Zirakzadeh 6/30/2019 Sabastian Wogenstein
Kinesiology;  Physical Therapy 1 Craig Denegar 6/30/2017 Lindsay DiStefano
Linguistics 1 Stefan Kaufmann 6/30/2017 VACANT

Grad Program Coordinator serves each year

Literatures, Cultures, & Langauges 1 Miguel Gomes 6/30/2019 Eduardo Urios-Aparisi
Marine Sciences 1 George McManus 6/30/2017 Epapante Vlahos
Materials Science & Engineering 1 Bryan Huey 6/30/2017 George Rossetti
Mathematics 1 David Solomon 6/30/2017 Alexander Teplyaev
Mechanical Engineering 1 Jiong Tang 6/30/2016 Baki Cetegen
Molecular & Cell Biology 2 David Benson 6/30/2018 Kenneth Campellone
Victoria Robinson 6/30/2017
Music 1 Richard Bass 6/30/2018 Alain Frogley
Natural Resources & the Environment 1 Ashley Helton 6/30/2018 Richard Anyah
Nursing 1 Ivy Alexander 6/30/2017 Juliette Shellman
Nutritional Sciences 1 Maria-Luz Fernandez 6/30/2019 Ji-Young Lee
Pathobiology 1 Guillermo Risatti 6/30/2017 Paulo Verardi
Pharmacy 1 Andrew Wiemer 6/30/2019 VACANT
Philosophy 1 Mitchell Green 6/30/2017 J Beall
Physics 1 Niloy Dutta 6/30/2018 Alexander Kovner
Physiology & Neurobiology 1 Anastasios Tzingounis 6/30/2019 Joseph Crivello
Plant Science 1 Christian Schulthess 6/30/2019 Gerald Berkowitz
Political Science 1 Jane Gordon 6/30/2018 Samuel Best
Psychology 2 Janet Barnes-Farrell 6/30/2018 Blair Johnson
Heather Read 6/30/2017
Public Health 1 Audrey Chapman 6/30/2018 Victor Hesselbrock
Public Policy 1 Eric Brunner 6/30/2019 Mark Robbins
Social Work 1 Lirio Negroni-Rodriguez 6/30/2018 Antonia Cordero
Sociology 1 Matthew Hughey 6/30/2019 Mary Fischer
Speech, Language, & Hearing Sciences 1 Tammie Spaulding 6/30/2017 Rachel Theodore
Statistics 1 Zhiyi Chi 6/30/2016 VACANT
Graduate Student Senate 2 Christina Sneed (President) 6/30/2017
Donyeil Hoy (Parliamentarian) 6/30/2017