Graduate Faculty Council Membership 2022 – 2023

Constituency 2022-2023 Representative 2022-2023 Alternate
Agricultural & Resource Economics Nathan Fiala Farhed Shah
Allied Health Valerie Duffy Molly Waring
Animal Science Mary Anne Amalaradjou Young Tang
Anthropology Deborah Bolnick Dan Adler
Art & Art History Judith Thorpe Janet Pritchard
Biomedical Engineering Monty Escabi
Biomedical Science Archana Sanjay Kimberly Dodge-Kafka
Business  Jose Cruz Travis Grosser
Accounting  Todd Kravet Amy Dunbar
Finance
Management Travis Grosser
Marketing
OPIM       Moustapha Diaby
Chemical & Biomolecular Engineering Yongku Cho Matthew Stuber
Chemistry Eugene Pinkhassik Jessica Rouge
Civil & Environmental Engineering Marina Astitha Timothy Vadas
Communication Kirstie Cope-Farrar David Atkin
Computer Science & Engineering Alexander Russell Amir Herzberg
Curriculum & Instruction Hannah Dostal John Settlage
Dental Science Aditya Tadinada Eliane Dutra
Digital Media & Design Heejoo Kim Dan Pejril
Dramatic Arts Alexander Woodward
Ecology & Evolutionary Biology Kurt Schwenk
Economics Talia Bar Min Seong Kim
Educational Leadership Alexandra Freidus Jennie Weiner
Educational Psychology Betsy McCoach Sandra Chafouleas
Electrical & Computer Engineering Helena Silva Shengli Zhou
English Victoria Ford Smith Kathy Knapp
Geography Ken Foote Nathaniel Trumbull
Geological Sciences William Ouimet Robert M. Thorson
History Fakhreddin Azimi
Human Development & Family Sciences Preston Britner Beth Russell 
Institute for Materials Science Kelly Burke  Alfredo Angeles 
Institute for Systems Genomics Michael J. O'Neill
International Studies Diana Rios
Kinesiology;  Physical Therapy Neal Glaviano
Linguistics Zeljko Boskovic Diane Lillo-Martin
Literatures, Cultures, and Languages Jacqueline Loss  Miguel Gomes
Marine Sciences Penny Vlahos
Materials Science & Engineering Prabhakar Singh
Mathematics Ovidiu Munteanu Iddo Ben-Ari
Mechanical Engineering Julian Norato Reza Sheikhi
Molecular & Cell Biology Ping Zhang Michael O'Neill
Music Louis Hanzlik Stefanie Acevedo
Natural Resources & the Environment Ashley Helton Chadwick Rittenhouse
Nursing Elizabeth Mayerson Christine Tocchi
Nutritional Sciences Christopher Blesso Yangchao Luo
Pathobiology Guillermo Risatti
Pharmaceutical Sciences Andrew Wiemer
Philosophy Heather Battaly
Physics Niloy Dutta Alex Kovner
Physiology & Neurobiology Randall Walikonis
Plant Science Julia Kuzovkina Rosa Raudales
Political Science Thomas Hayes
Psychology Diane Quinn Nicole Landi
Public Health Helen Swede David Gregorio
Public Policy Jennifer Dineen Thomas Craemer
Social Work Meg Feely
Sociology David Embrick
Speech, Language & Hearing Sciences Tammie Spaulding Adrian Garcia Sierra
Statistics Yuping Zhang
Graduate Student Senate Gianna Raimondi
Additional Contact, per Engineering Xinyu Zhao

If you have questions regarding the information on this page, please contact The Graduate School at gradschool@uconn.edu